Flyttlassen från storstäderna fortsätter

– inrikes flyttare väljer pendlingsnära kommuner

I förra inlägget beskrevs hur folkmängden i svenska landsbygdskommuner totalt sett växer. Vi tog också upp frågan om urbanisering och kunde konstatera att svenska städer förvisso växer fortare än landsbygdskommuner – men inte på bekostnad av dessa. De tre storstäderna Stockholm, Göteborg och Malmö växer främst på grund av utrikes inflyttning och att det föds många barn. I detta inlägg belyser vi frågan om inrikes flyttströmmar med storstaden Stockholm och pendlingsnära kommuner som exempel. Underlaget bygger på registrerade flyttningar under perioden januari till september 2016 och kommer från SCB:s befolkningsregister.

Följande bild visar på vilket sätt Stockholms stad har vuxit under åren 2000-2015. Den totala folkmängden har under perioden ökat med 180 000 personer med en inledande blygsam ökning. Under åren 2008-2010 var ökningen som störst, för att sedan minska fram till år 2015.

befolkningsforandring_stockholm_2000-2015

Under hela perioden har staden haft ett positivt födelsenetto, dvs. antalet födda har varit fler än antalet döda. Likaså har antalet utrikes inflyttade varit större än antalet utrikes utflyttade under perioden. Däremot har inrikes flyttnettot varierat över åren. I början av perioden var nettot negativt för att sedan vara positivt fram till år 2013. Därefter har antalet inrikes utflyttare återigen överstigit antalet inrikes inflyttare.  Av det nedre diagrammet kan vi sammanfattningsvis utläsa att det är det positiva födelsenettot (grå linje) samt det positivt utrikes flyttnettot (blå linje) som till lika stora delar har utgjort befolkningsökningen i staden. Det inrikes flyttnettot (gul linje) har varit i det närmaste lika med noll under de senaste femton åren.

Under de tre första kvartalen 2016 har Stockholms stads inrikes flyttnetto varit fortsatt negativt, motsvarande minus 3 600 personer. Gentemot pendlingsnära kommuner uppgår det negativa flyttnettot till minus 6 000 personer, vilket betyder att flyttnettot från övriga kommuner i Sverige är positivt, motsvarande drygt 2 400 personer. Den följande bilden – som är en geografiskt skalenlig karta – visar hur stadens flyttnetto ser ut gentemot närliggande kommuner. Av bilden framgår att det främst är de pendlingsnära kommunerna som staden ”förlorar” invånare till.

flyttstrommar_stockholm_2016

Från större städer i stadens omland – som Uppsala, Västerås, Eskilstuna, Södertälje, Örebro och Nyköping – ”vinner” dock Stockholms stad inrikes inflyttare, om än i mer begränsad utsträckning som inte uppväger utflyttningen till stadens närmaste grannkommuner med pendlingskaraktär. Sammantaget har dessa kommuner dock ett positivt inrikes flyttnetto utifrån en egen relativt stark bostads- och arbetsmarknad.

Ovanstående statistik om flyttströmmar avser samtliga flyttare oavsett ålder och kön. Det finns emellertid betydande åldersmässiga skillnader i flyttmönster. De är så tydliga att inrikes flyttströmmar mellan staden och övriga kommuner över tid skulle kunna beskrivas som ett slags demografiskt kretslopp.  T.ex. drar en stor stad som Stockholm till sig unga vuxna i åldrarna 19-24 år som efter en tid med studier, etablering på arbetsmarknaden och familjebildning flyttar ut från staden, ofta till en närliggande kommun med pendlingsavstånd. Även mer avlägset belägna kommuner attraherar småbarnsfamiljer från staden. Vår ambition är att återkomma till dessa fenomen i kommande inlägg.

En bidragande orsak till att kommuner i Stockholms omland delvis växer på grund av utflyttning från staden kan vara den rådande bostadssituationen med bostadsbrist och höga priser.  Statistik avseende bostadsprisernas utveckling från Svensk Mäklarstatistik speglar dessa flyttmönster med kraftigt ökade bostadspriser i staden. Frågan är om vi ser eller kommer att se samma utveckling kring fler städer i Sverige? För många kommuner i landet är relationen till närliggande städer högaktuell. Insikten om den konkurrenskraft som finns i attraktiva boendemiljöer i kombination med väsentligen lägre mark- och bostadspriser tilltar. Den erbjuder inte bara möjligheten till en säkrad framtid i termer av en positiv utveckling av folkmängden i dessa kommuner. En ökad regional tillväxt medför också en betydande lättnad på våra största städers redan hårt belastade infrastrutkur.

I nedanstående tabell återfinns statistik avseende samtliga kommuners inrikes- och utrikes flyttströmmar för perioden januari – september 2016.

LänKommunInrikes inflyttareInrikes utflyttareInrikes flyttnettoUtrikes inflyttareUtrikes utflyttareUtrikes flyttnetto
Stockholms länUpplands Väsby 28392365474501145356
Stockholms länVallentuna 148914345517413539
Stockholms länÖsteråker 21691534635369170199
Stockholms länVärmdö 20521624428212103109
Stockholms länJärfälla 44893770719752267485
Stockholms länEkerö 117810231551517774
Stockholms länHuddinge 689967631361424490934
Stockholms länBotkyrka 46565359-70314374051032
Stockholms länSalem 92586065894841
Stockholms länHaninge 47064389317951338613
Stockholms länTyresö 22791827452272107165
Stockholms länUpplands-Bro 18401352488260119141
Stockholms länNykvarn 548438110532825
Stockholms länTäby 35183135383552259293
Stockholms länDanderyd 1815169012543233597
Stockholms länSollentuna 39703982-12797355442
Stockholms länStockholm 3873542351-36161354462837261
Stockholms länSödertälje 37624062-30015224401082
Stockholms länNacka 5451539655950486464
Stockholms länSundbyberg 46984356342722223499
Stockholms länSolna 752072552651345612733
Stockholms länLidingö 25642395169597303294
Stockholms länVaxholm 595479116574512
Stockholms länNorrtälje 22451863382485160325
Stockholms länSigtuna 29112555356716202514
Stockholms länNynäshamn 126212144820481123
Uppsala länHåbo 1019843176785919
Uppsala länÄlvkarleby 412420-8871374
Uppsala länKnivsta 894760134813348
Uppsala länHeby 62853791941678
Uppsala länTierp 8547955916356107
Uppsala länUppsala 8626812150526179261691
Uppsala länEnköping 1750124150931390223
Uppsala länÖsthammar 7566291271032974
Södermanlands länVingåker 431481-501896183
Södermanlands länGnesta 444441316018142
Södermanlands länNyköping 18721711161450117333
Södermanlands länOxelösund 496496014821127
Södermanlands länFlen 692922-23049242450
Södermanlands länKatrineholm 11011184-8328678208
Södermanlands länEskilstuna 25232718-19512572231034
Södermanlands länSträngnäs 1257115610135196255
Södermanlands länTrosa 600411189803050
Östergötlands länÖdeshög 187205-1868563
Östergötlands länYdre 1341313281513
Östergötlands länKinda 310305547839
Östergötlands länBoxholm 198225-2742438
Östergötlands länÅtvidaberg 400438-381142391
Östergötlands länFinspång 751952-20147248424
Östergötlands länValdemarsvik 294417-12318515170
Östergötlands länLinköping 6083541367015014711030
Östergötlands länNorrköping 38263884-5814692651204
Östergötlands länSöderköping 713588125621448
Östergötlands länMotala 116111313028658228
Östergötlands länVadstena 267294-2734925
Östergötlands länMjölby 872878-61222993
Jönköpings länAneby 277269878573
Jönköpings länGnosjö 318366-4813330103
Jönköpings länMullsjö 29327221492029
Jönköpings länHabo 47634413228820
Jönköpings länGislaved 7521092-34049957442
Jönköpings länVaggeryd 46444321981682
Jönköpings länJönköping 41524119331242353889
Jönköpings länNässjö 9291137-20847368405
Jönköpings länVärnamo 103188614524249193
Jönköpings länSävsjö 343481-13828027253
Jönköpings länVetlanda 750813-6335444310
Jönköpings länEksjö 743817-7437623353
Jönköpings länTranås 6336082519222170
Kronobergs länUppvidinge 318460-14227825253
Kronobergs länLessebo 383539-15625318235
Kronobergs länTingsryd 383417-3415315138
Kronobergs länAlvesta 666835-16929938261
Kronobergs länÄlmhult 5735551831267245
Kronobergs länMarkaryd 339339016249113
Kronobergs länVäxjö 31813264-83884189695
Kronobergs länLjungby 7457054027548227
Kalmar länHögsby 286383-9723121210
Kalmar länTorsås 281314-33102696
Kalmar länMörbylånga 626631-515624132
Kalmar länHultsfred 628770-14260437567
Kalmar länMönsterås 427536-10919913186
Kalmar länEmmaboda 3302904014913136
Kalmar länKalmar 2715266154429129300
Kalmar länNybro 726765-3935535320
Kalmar länOskarshamn 774852-7828564221
Kalmar länVästervik 915985-7041750367
Kalmar länVimmerby 465506-4120317186
Kalmar länBorgholm 448458-1023117214
Gotlands länGotland 1882159129128593192
Blekinge länOlofström 391455-6427522253
Blekinge länKarlskrona 18401979-139922197725
Blekinge länRonneby 896987-9145289363
Blekinge länKarlshamn 857992-13536358305
Blekinge länSölvesborg 6075169119028162
Skåne länSvalöv 846933-8722737190
Skåne länStaffanstorp 11979732241478859
Skåne länBurlöv 11781226-4823978161
Skåne länVellinge 1414113428022514283
Skåne länÖstra Göinge 570759-18932338285
Skåne länÖrkelljunga 421460-3914235107
Skåne länBjuv 858803551525795
Skåne länKävlinge 118010401401327062
Skåne länLomma 11317853461358649
Skåne länSvedala 83076862991683
Skåne länSkurup 801645156904644
Skåne länSjöbo 857741116955738
Skåne länHörby 731615116994554
Skåne länHöör 760666941063868
Skåne länTomelilla 59154645902466
Skåne länBromölla 433455-22933162
Skåne länOsby 493470231144470
Skåne länPerstorp 362472-11014323120
Skåne länKlippan 7627491320573132
Skåne länÅstorp 8998722718953136
Skåne länBåstad 7036129119163128
Skåne länMalmö 1179212171-379556129762585
Skåne länLund 68796938-591808843965
Skåne länLandskrona 168816817627233394
Skåne länHelsingborg 5255485440118037541049
Skåne länHöganäs 916921-520081119
Skåne länEslöv 139213276526288174
Skåne länYstad 113094218820765142
Skåne länTrelleborg 15451304241286136150
Skåne länKristianstad 23302520-190683238445
Skåne länSimrishamn 7657155034931318
Skåne länÄngelholm 15831341242270107163
Skåne länHässleholm 14771757-280597150447
Hallands länHylte 418539-12142739388
Hallands länHalmstad 312529971281209354855
Hallands länLaholm 88275912322849179
Hallands länFalkenberg 12441321-7771285627
Hallands länVarberg 16881520168452141311
Hallands länKungsbacka 28162096720285179106
Västra Götalands länHärryda 15281455731377760
Västra Götalands länPartille 187318685231108123
Västra Götalands länÖckerö 4104091652144
Västra Götalands länStenungsund 948912361475889
Västra Götalands länTjörn 6605581021455491
Västra Götalands länOrust 6065852113329104
Västra Götalands länSotenäs 34730542962076
Västra Götalands länMunkedal 373404-3119426168
Västra Götalands länTanum 52042991984553
Västra Götalands länDals-Ed 116174-58904644
Västra Götalands länFärgelanda 2712701801268
Västra Götalands länAle 1395110229316446118
Västra Götalands länLerum 1681147320817010565
Västra Götalands länVårgårda 4013956561739
Västra Götalands länBollebygd 51428622823158
Västra Götalands länGrästorp 2371865126917
Västra Götalands länEssunga 227228-1231211
Västra Götalands länKarlsborg 270283-1319112179
Västra Götalands länGullspång 193256-631376131
Västra Götalands länTranemo 422474-5216115146
Västra Götalands länBengtsfors 4023495322329194
Västra Götalands länMellerud 293462-16928424260
Västra Götalands länLilla Edet 7995272721061591
Västra Götalands länMark 10689868218058122
Västra Götalands länSvenljunga 529551-2221315198
Västra Götalands länHerrljunga 3833305376769
Västra Götalands länVara 632583491042678
Västra Götalands länGötene 454555-10122239183
Västra Götalands länTibro 340379-3916714153
Västra Götalands länTöreboda 337470-13325313240
Västra Götalands länGöteborg 1886220131-1269767929304749
Västra Götalands länMölndal 36583454204453233220
Västra Götalands länKungälv 1586136322318650136
Västra Götalands länLysekil 496493318644142
Västra Götalands länUddevalla 1759159816162093527
Västra Götalands länStrömstad 401423-22286127159
Västra Götalands länVänersborg 12271486-25978969720
Västra Götalands länTrollhättan 19031944-41555129426
Västra Götalands länAlingsås 1251109315820694112
Västra Götalands länBorås 32263249-231118310808
Västra Götalands länUlricehamn 7997366322531194
Västra Götalands länÅmål 382408-2621523192
Västra Götalands länMariestad 724754-3026735232
Västra Götalands länLidköping 105410074718850138
Västra Götalands länSkara 770893-12337947332
Västra Götalands länSkövde 19512041-9042895333
Västra Götalands länHjo 33829444652243
Västra Götalands länTidaholm 321354-3314818130
Västra Götalands länFalköping 9451015-7032366257
Värmlands länKil 421449-28421428
Värmlands länEda 214229-151518566
Värmlands länTorsby 313389-7627830248
Värmlands länStorfors 203255-52991584
Värmlands länHammarö 707541166473512
Värmlands länMunkfors 114157-43931380
Värmlands länForshaga 414456-42771859
Värmlands länGrums 350367-1712515110
Värmlands länÅrjäng 155209-541535994
Värmlands länSunne 400521-12124615231
Värmlands länKarlstad 38123659153597212385
Värmlands länKristinehamn 753781-2838764323
Värmlands länFilipstad 387505-11840731376
Värmlands länHagfors 269454-18523131200
Värmlands länArvika 600629-2922583142
Värmlands länSäffle 463497-3423843195
Örebro länLekeberg 38228399352411
Örebro länLaxå 220361-1412152213
Örebro länHallsberg 705722-171061195
Örebro länDegerfors 40537926891970
Örebro länHällefors 250408-15824325218
Örebro länLjusnarsberg 184377-1932439234
Örebro länÖrebro 532747455821013347666
Örebro länKumla 82781215994455
Örebro länAskersund 370450-8020111190
Örebro länKarlskoga 880923-4344732415
Örebro länNora 418373451001288
Örebro länLindesberg 7161144-42852342481
Västmanlands länSkinnskatteberg 220299-79991287
Västmanlands länSurahammar 388427-3913017113
Västmanlands länKungsör 405454-4914910139
Västmanlands länHallstahammar 749662871142094
Västmanlands länNorberg 215450-23525312241
Västmanlands länVästerås 434938844651175437738
Västmanlands länSala 7586906816631135
Västmanlands länFagersta 449585-13623232200
Västmanlands länKöping 86774212523337196
Västmanlands länArboga 478616-13816223139
Dalarnas länVansbro 21219022741262
Dalarnas länMalung-Sälen 234354-12013111120
Dalarnas länGagnef 37332548301020
Dalarnas länLeksand 514539-2513124107
Dalarnas länRättvik 43236270731162
Dalarnas länOrsa 3202437739930
Dalarnas länÄlvdalen 163180-17451035
Dalarnas länSmedjebacken 41539025772057
Dalarnas länMora 6766205614338105
Dalarnas länFalun 20571887170280107173
Dalarnas länBorlänge 16801740-60462106356
Dalarnas länSäter 440449-9501535
Dalarnas länHedemora 503671-16835330323
Dalarnas länAvesta 682913-23147731446
Dalarnas länLudvika 756872-11653160471
Gävleborgs länOckelbo 223227-441635
Gävleborgs länHofors 316297191131796
Gävleborgs länOvanåker 302286161319122
Gävleborgs länNordanstig 316358-421121399
Gävleborgs länLjusdal 485596-11123360173
Gävleborgs länGävle 2963293033714215499
Gävleborgs länSandviken 12021296-9456969500
Gävleborgs länSöderhamn 533873-34049848450
Gävleborgs länBollnäs 762794-3235333320
Gävleborgs länHudiksvall 9929613132360263
Västernorrlands länÅnge 276372-9617322151
Västernorrlands länTimrå 587718-13117641135
Västernorrlands länHärnösand 778988-21039353340
Västernorrlands länSundsvall 25532830-277869133736
Västernorrlands länKramfors 634672-3833031299
Västernorrlands länSollefteå 558737-17928930259
Västernorrlands länÖrnsköldsvik 11311207-7646673393
Jämtlands länRagunda 220250-30105699
Jämtlands länBräcke 270341-711086102
Jämtlands länKrokom 586658-7214317126
Jämtlands länStrömsund 309424-11521326187
Jämtlands länÅre 6695361331545896
Jämtlands länBerg 232307-7513316117
Jämtlands länHärjedalen 291434-14313220112
Jämtlands länÖstersund 2383231370384108276
Västerbottens länNordmaling 239252-1353746
Västerbottens länBjurholm 83776927
Västerbottens länVindeln 2021921023518
Västerbottens länRobertsfors 286301-1547938
Västerbottens länNorsjö 111164-531376
Västerbottens länMalå 78100-2221120
Västerbottens länStoruman 157186-29361125
Västerbottens länSorsele 6883-1562656
Västerbottens länDorotea 6788-2135233
Västerbottens länVännäs 3653145127918
Västerbottens länVilhelmina 144236-92661749
Västerbottens länÅsele 106110-433330
Västerbottens länUmeå 48684492376988373615
Västerbottens länLycksele 345371-26831370
Västerbottens länSkellefteå 11861543-357608104504
Norrbottens länArvidsjaur 209234-2543637
Norrbottens länArjeplog 91110-1932329
Norrbottens länJokkmokk 154227-73761363
Norrbottens länÖverkalix 84130-4671566
Norrbottens länKalix 381415-341102090
Norrbottens länÖvertorneå 98176-78682345
Norrbottens länPajala 122255-13314224118
Norrbottens länGällivare 341574-23313931108
Norrbottens länÄlvsbyn 210293-831152113
Norrbottens länLuleå 28132556257441174267
Norrbottens länPiteå 10509856518439145
Norrbottens länBoden 7171093-37648527458
Norrbottens länHaparanda 266289-2320199102
Norrbottens länKiruna 476908-43235146305

Mats Forsberg, VD

Print Friendly