Ökad efterfrågan på förskoleplatser i 3 av 4 kommuner

– om vi fortsätter sätta barn till världen i samma takt som nu

Förra inlägget handlade om den åldrande befolkningen i Sverige. Vi tittade också på relationen mellan antalet äldre invånare och antalet invånare i arbetsför ålder. Ett budskap var att ökningen av antalet äldre i en kommun förvisso innebär en utmaning, men att en samtidig minskning av den arbetsföra befolkningen är en dubbel utmaning. I detta inlägg vänder vi blicken mot en yngre grupp i vår befolkning – barn i förskoleåldern 1-5 år.

Antal barn i förskoleåldern förväntas i vår prognos öka från 586 000 år 2014 till 663 000 år 2024. Det betyder att den ökning som pågått sedan början av 2000-talet fortsätter. Förklaringen till den fortsatta ökningen finns i landets demografiska struktur där de stora barnkullarna från åren kring 1990 nu befinner sig i barnafödande ålder.

BefolkningFbarn

Oavsett om antalet barn ökar eller minskar har de flesta kommuner ett betydande anpassningsbehov inom förskoleverksamheten. I tre av fyra kommuner förväntas en ökning i åldersgruppen 1-5 år, se månadens karta och tabellen nedan. Järfälla och Sundbyberg – två kommuner i en mycket stark expansiv fas – står i en särklass med en ökning motsvarande drygt 50 procent under den kommande tioårsperioden. Därefter följer Finspång (+33 procent), Markaryd +30 procent) och Sandviken (+30 procent). I en av fyra kommuner förväntas istället en minskning av antalet barn i förskoleålder. Störst minskning återfinns i Ljusnarsberg (-27 procent), Sorsele (-21 procent) och Älvdalen (-20 procent).

Vissa kommuner kan också beskrivas som småbarnskommuner, dvs. de har en relativt stor andel barn i åldrarna 1-5 år. År 2014 toppades listan av Habo (8,2 procent), Knivsta (7,9 procent) och Härryda (7,8 procent). Fram till år 2024 förväntas Knivsta (7,8 procent) byta plats med Habo (7,4 procent) och Huddinge (7,4 procent) ersätta Härryda på en tredjeplats. I andra änden av denna småbarnsskala befinner sig år 2014 Åsele (3,3 procent), Övertorneå (3,6 procent) och Överkalix (3,6 procent). För år 2024 finns där i stället Ljusnarsberg (3,3 procent), Sotenäs (3,6 procent) och Borgholm (3,7 procent).

Vår prognos bygger på antagandet om en fortsatt hög invandring till Sverige med konsekvensen att flertalet kommuner växer trots en fortsatt urbanisering. Vi antar också att barnafödandet fortsätter på de senaste årens nivå. Det som ytterst kommer att avgöra utvecklingen i åldersgruppen 1-5 år är dock barnfamiljernas praktiska förutsättningar att leva i ett lokalsamhälle – eller snarare deras förväntningar om framtida möjligheter. Kan generationsväxling ske i befintligt bostadsbestånd? Byggs nya och familjeanpassade bostäder? Om det inte finns arbete på orten, kan pendling ske till arbete någon annanstans? Kommer det att finnas en fungerande och väl dimensionerad förskola på tillgängligt avstånd?

I Sverige finns också en tradition av offensiv familjepolitik som sannolikt har påverkat den berg- och dalbana som födelsetalen uppvisar historiskt (se diagrammet ovan). Hur kommer den nationella familjepolitiken att utformas och påverkas av andra politikområden?

LänKommunAntal barn (1-5 år) 2014Antal barn (1-5 år) 2024Procentuell förändring 2014-2024Andel barn (1-5 år) av total folkmängd
Blekinge länKarlshamn1 6841 93615%5,7%
Blekinge länKarlskrona3 6863 8996%5,7%
Blekinge länOlofström59866311%4,9%
Blekinge länRonneby1 5391 71712%5,7%
Blekinge länSölvesborg9011 00512%5,5%
Dalarnas länAvesta1 1341 27813%5,4%
Dalarnas länBorlänge3 1043 66418%6,4%
Dalarnas länFalun3 3123 75613%6,1%
Dalarnas länGagnef584571-2%5,6%
Dalarnas länHedemora71879110%5,0%
Dalarnas länLeksand7237392%4,7%
Dalarnas länLudvika1 4131 62015%6,0%
Dalarnas länMalung-Sälen456408-11%4,3%
Dalarnas länMora1 0011 0131%5,0%
Dalarnas länOrsa29532310%4,5%
Dalarnas länRättvik4004143%3,9%
Dalarnas länSmedjebacken53365523%5,4%
Dalarnas länSäter5746147%5,3%
Dalarnas länVansbro329320-3%5,0%
Dalarnas länÄlvdalen337271-20%4,0%
Gotlands länGotland2 9463 0403%5,1%
Gävleborgs länBollnäs1 3821 4807%5,4%
Gävleborgs länGävle5 7456 76818%6,0%
Gävleborgs länHofors4324422%4,8%
Gävleborgs länHudiksvall1 9222 0597%5,3%
Gävleborgs länLjusdal9229685%5,0%
Gävleborgs länNordanstig5355564%5,6%
Gävleborgs länOckelbo254248-2%4,4%
Gävleborgs länOvanåker56461810%5,2%
Gävleborgs länSandviken1 9232 49230%5,8%
Gävleborgs länSöderhamn1 2091 2866%5,2%
Hallands länFalkenberg2 3912 5858%5,7%
Hallands länHalmstad5 6096 49916%6,0%
Hallands länHylte577496-14%5,1%
Hallands länKungsbacka5 1375 5248%6,3%
Hallands länLaholm1 2821 41110%5,5%
Hallands länVarberg3 6173 8687%5,8%
Jämtlands länBerg3083070%4,6%
Jämtlands länBräcke253234-7%4,1%
Jämtlands länHärjedalen4104110%4,2%
Jämtlands länKrokom982975-1%6,4%
Jämtlands länRagunda2602714%5,1%
Jämtlands länStrömsund5745801%5,0%
Jämtlands länÅre57466215%5,5%
Jämtlands länÖstersund3 4833 7628%5,7%
Jönköpings länAneby366363-1%5,6%
Jönköpings länEksjö8581 08827%5,9%
Jönköpings länGislaved1 6061 556-3%5,5%
Jönköpings länGnosjö521497-5%5,2%
Jönköpings länHabo910903-1%7,4%
Jönköpings länJönköping8 3199 44814%6,3%
Jönköpings länMullsjö4364544%6,2%
Jönköpings länNässjö1 6932 05621%6,0%
Jönköpings länSävsjö6426968%5,7%
Jönköpings länTranås9881 08910%5,6%
Jönköpings länVaggeryd8749074%6,4%
Jönköpings länVetlanda1 5431 6014%5,8%
Jönköpings länVärnamo1 9302 0898%5,8%
Kalmar länBorgholm393370-6%3,7%
Kalmar länEmmaboda40849722%5,2%
Kalmar länHultsfred655646-1%4,9%
Kalmar länHögsby282261-7%4,8%
Kalmar länKalmar3 7324 35717%6,0%
Kalmar länMönsterås6897154%5,3%
Kalmar länMörbylånga917891-3%5,7%
Kalmar länNybro1 0281 20818%5,5%
Kalmar länOskarshamn1 3831 55913%5,7%
Kalmar länTorsås30434815%4,6%
Kalmar länVimmerby7908589%5,5%
Kalmar länVästervik1 7321 7863%5,0%
Kronobergs länAlvesta1 2391 46018%6,6%
Kronobergs länLessebo4624896%5,5%
Kronobergs länLjungby1 3781 61717%5,4%
Kronobergs länMarkaryd46760730%5,5%
Kronobergs länTingsryd54361814%4,9%
Kronobergs länUppvidinge47353814%5,4%
Kronobergs länVäxjö5 5696 66020%6,6%
Kronobergs länÄlmhult1 0051 15014%6,5%
Norrbottens länArjeplog133112-16%4,3%
Norrbottens länArvidsjaur31138122%5,9%
Norrbottens länBoden1 3081 55219%5,1%
Norrbottens länGällivare8801 06421%5,8%
Norrbottens länHaparanda495439-11%4,7%
Norrbottens länJokkmokk20524419%4,7%
Norrbottens länKalix699657-6%4,3%
Norrbottens länKiruna1 3491 70326%6,5%
Norrbottens länLuleå3 9994 42711%5,5%
Norrbottens länPajala2762750%4,7%
Norrbottens länPiteå2 1362 43614%5,6%
Norrbottens länÄlvsbyn3954083%5,1%
Norrbottens länÖverkalix1231349%4,3%
Norrbottens länÖvertorneå1681680%3,7%
Skåne länBjuv9481 04710%6,2%
Skåne länBromölla6877377%5,4%
Skåne länBurlöv1 2001 2746%6,6%
Skåne länBåstad680671-1%4,5%
Skåne länEslöv2 0582 2077%6,3%
Skåne länHelsingborg8 2989 98620%6,2%
Skåne länHässleholm2 7243 10614%5,6%
Skåne länHöganäs1 4391 4783%5,4%
Skåne länHörby8339018%5,8%
Skåne länHöör1 0021 0505%6,1%
Skåne länKlippan9229533%5,6%
Skåne länKristianstad4 8435 53514%6,0%
Skåne länKävlinge2 0872 054-2%6,5%
Skåne länLandskrona2 8923 40118%6,7%
Skåne länLomma1 7191 676-2%6,5%
Skåne länLund6 6507 76017%5,6%
Skåne länMalmö22 47426 93220%7,0%
Skåne länOsby74086116%5,9%
Skåne länPerstorp4134314%5,9%
Skåne länSimrishamn718698-3%3,8%
Skåne länSjöbo1 0561 0792%5,6%
Skåne länSkurup84596714%5,9%
Skåne länStaffanstorp1 6371 620-1%6,6%
Skåne länSvalöv7908194%5,8%
Skåne länSvedala1 4831 449-2%6,7%
Skåne länTomelilla7627580%5,7%
Skåne länTrelleborg2 5162 6596%5,7%
Skåne länVellinge1 9962 1246%5,9%
Skåne länYstad1 4091 5419%5,0%
Skåne länÅstorp9771 0699%6,4%
Skåne länÄngelholm2 1812 41511%5,6%
Skåne länÖrkelljunga5175476%5,2%
Skåne länÖstra Göinge75196228%6,1%
Stockholms länBotkyrka6 3937 51117%7,0%
Stockholms länDanderyd1 9732 0785%5,9%
Stockholms länEkerö1 9412 14110%7,0%
Stockholms länHaninge5 5846 74421%6,8%
Stockholms länHuddinge7 7519 39721%7,4%
Stockholms länJärfälla4 7507 25253%7,3%
Stockholms länLidingö2 8963 0345%6,0%
Stockholms länNacka6 9618 06116%6,9%
Stockholms länNorrtälje2 8283 0929%4,9%
Stockholms länNykvarn67173910%6,4%
Stockholms länNynäshamn1 5651 84518%6,0%
Stockholms länSalem1 1021 063-3%6,4%
Stockholms länSigtuna2 9873 68123%6,8%
Stockholms länSollentuna4 7515 49716%6,6%
Stockholms länSolna4 7356 04828%6,4%
Stockholms länStockholm59 91870 68318%6,4%
Stockholms länSundbyberg3 1964 80050%7,4%
Stockholms länSödertälje5 8837 13221%6,4%
Stockholms länTyresö2 9563 1266%6,3%
Stockholms länTäby4 5315 25116%6,6%
Stockholms länUpplands Väsby2 6493 15019%6,5%
Stockholms länUpplands-Bro1 7781 97411%6,7%
Stockholms länVallentuna2 3802 62910%7,1%
Stockholms länVaxholm696607-13%5,2%
Stockholms länVärmdö2 7472 9758%6,4%
Stockholms länÖsteråker2 6462 6942%6,1%
Södermanlands länEskilstuna6 1717 55022%6,4%
Södermanlands länFlen808685-15%4,5%
Södermanlands länGnesta62878926%6,4%
Södermanlands länKatrineholm1 8792 30823%6,3%
Södermanlands länNyköping3 0613 45813%5,8%
Södermanlands länOxelösund576561-3%4,6%
Södermanlands länSträngnäs2 0082 21210%5,7%
Södermanlands länTrosa6627199%5,6%
Södermanlands länVingåker43353223%5,4%
Uppsala länEnköping2 3712 89422%6,2%
Uppsala länHeby73381311%5,7%
Uppsala länHåbo1 2141 2684%6,0%
Uppsala länKnivsta1 2781 58224%7,8%
Uppsala länTierp1 0891 24314%5,7%
Uppsala länUppsala12 59214 49615%6,0%
Uppsala länÄlvkarleby499488-2%5,0%
Uppsala länÖsthammar1 1151 1776%5,4%
Värmlands länArvika1 3141 4158%5,4%
Värmlands länEda4694894%5,8%
Värmlands länFilipstad4845269%5,0%
Värmlands länForshaga657652-1%5,7%
Värmlands länGrums4394625%5,1%
Värmlands länHagfors482438-9%4,0%
Värmlands länHammarö1 0831 22213%7,3%
Värmlands länKarlstad4 8875 3039%5,6%
Värmlands länKil7277655%6,1%
Värmlands länKristinehamn1 2261 36011%5,4%
Värmlands länMunkfors152144-5%4,1%
Värmlands länStorfors173155-10%4,2%
Värmlands länSunne6126150%4,7%
Värmlands länSäffle6997162%4,8%
Värmlands länTorsby5265555%4,9%
Värmlands länÅrjäng487477-2%4,8%
Västerbottens länBjurholm121108-11%4,3%
Västerbottens länDorotea136128-6%5,1%
Västerbottens länLycksele688612-11%5,1%
Västerbottens länMalå160135-16%4,8%
Västerbottens länNordmaling356307-14%4,6%
Västerbottens länNorsjö226216-4%5,2%
Västerbottens länRobertsfors342337-2%5,0%
Västerbottens länSkellefteå3 8664 36513%5,7%
Västerbottens länSorsele134106-21%4,6%
Västerbottens länStoruman2582591%4,7%
Västerbottens länUmeå7 3377 7706%5,9%
Västerbottens länVilhelmina325285-12%4,6%
Västerbottens länVindeln299273-9%5,2%
Västerbottens länVännäs5395665%6,2%
Västerbottens länÅsele941006%3,9%
Västernorrlands länHärnösand1 2701 196-6%4,8%
Västernorrlands länKramfors74882610%4,6%
Västernorrlands länSollefteå9519682%5,0%
Västernorrlands länSundsvall5 4655 7024%5,5%
Västernorrlands länTimrå9659771%5,4%
Västernorrlands länÅnge374372-1%4,2%
Västernorrlands länÖrnsköldsvik3 0523 46914%5,9%
Västmanlands länArboga67485527%5,7%
Västmanlands länFagersta806785-3%5,8%
Västmanlands länHallstahammar9451 09916%6,3%
Västmanlands länKungsör450423-6%5,1%
Västmanlands länKöping1 3581 59417%5,6%
Västmanlands länNorberg319276-13%4,9%
Västmanlands länSala1 2691 236-3%5,5%
Västmanlands länSkinnskatteberg206195-6%4,8%
Västmanlands länSurahammar533482-10%5,3%
Västmanlands länVästerås8 4949 98118%6,1%
Västra Götalands länAle1 8862 0448%6,6%
Västra Götalands länAlingsås2 4042 79216%6,2%
Västra Götalands länBengtsfors422372-12%4,2%
Västra Götalands länBollebygd582576-1%6,0%
Västra Götalands länBorås6 5897 89620%6,5%
Västra Götalands länDals-Ed256227-11%4,8%
Västra Götalands länEssunga30135819%6,0%
Västra Götalands länFalköping1 9152 21416%6,2%
Västra Götalands länFärgelanda33539919%5,9%
Västra Götalands länGrästorp2812893%5,1%
Västra Götalands länGullspång218204-6%4,2%
Västra Götalands länGöteborg33 70638 30914%6,1%
Västra Götalands länGötene761709-7%5,4%
Västra Götalands länHerrljunga5305779%5,9%
Västra Götalands länHjo4995194%5,6%
Västra Götalands länHärryda2 8143 0749%7,4%
Västra Götalands länKarlsborg28231612%4,6%
Västra Götalands länKungälv2 7322 9127%6,2%
Västra Götalands länLerum2 8473 29316%7,3%
Västra Götalands länLidköping2 1442 2887%5,6%
Västra Götalands länLilla Edet7768175%6,0%
Västra Götalands länLysekil649593-9%4,3%
Västra Götalands länMariestad1 2161 2251%5,2%
Västra Götalands länMark1 8991 9483%5,5%
Västra Götalands länMellerud407381-6%4,5%
Västra Götalands länMunkedal542534-2%5,2%
Västra Götalands länMölndal4 2584 6299%6,6%
Västra Götalands länOrust6536764%4,5%
Västra Götalands länPartille2 7012 99811%7,2%
Västra Götalands länSkara9911 13414%5,6%
Västra Götalands länSkövde3 0563 61918%6,0%
Västra Götalands länSotenäs329307-7%3,6%
Västra Götalands länStenungsund1 6181 6452%6,1%
Västra Götalands länStrömstad79091115%6,1%
Västra Götalands länSvenljunga573519-9%5,1%
Västra Götalands länTanum6116201%5,0%
Västra Götalands länTibro5776004%5,3%
Västra Götalands länTidaholm6947579%6,0%
Västra Götalands länTjörn744680-9%4,7%
Västra Götalands länTranemo6466846%5,8%
Västra Götalands länTrollhättan3 4464 17021%6,4%
Västra Götalands länTöreboda4454603%5,0%
Västra Götalands länUddevalla3 2763 83817%6,3%
Västra Götalands länUlricehamn1 2601 3658%5,5%
Västra Götalands länVara8688994%5,6%
Västra Götalands länVårgårda6656863%6,1%
Västra Götalands länVänersborg2 2372 2571%5,8%
Västra Götalands länÅmål583571-2%4,7%
Västra Götalands länÖckerö6837317%5,4%
Örebro länAskersund542486-10%4,6%
Örebro länDegerfors409395-3%4,2%
Örebro länHallsberg8429007%5,5%
Örebro länHällefors310268-13%4,3%
Örebro länKarlskoga1 5051 76317%5,5%
Örebro länKumla1 4411 5286%6,8%
Örebro länLaxå244205-16%3,9%
Örebro länLekeberg5115141%6,3%
Örebro länLindesberg1 2731 41811%5,8%
Örebro länLjusnarsberg186135-27%3,3%
Örebro länNora5615763%5,4%
Örebro länÖrebro9 18210 66216%6,4%
Östergötlands länBoxholm3003103%5,7%
Östergötlands länFinspång1 1971 59433%6,3%
Östergötlands länKinda5205180%5,3%
Östergötlands länLinköping9 21310 88518%6,2%
Östergötlands länMjölby1 5021 6208%5,8%
Östergötlands länMotala2 3022 4888%5,6%
Östergötlands länNorrköping8 46010 26021%6,5%
Östergötlands länSöderköping8629267%6,2%
Östergötlands länVadstena30136421%4,8%
Östergötlands länValdemarsvik290282-3%3,9%
Östergötlands länYdre18720510%5,4%
Östergötlands länÅtvidaberg56266418%5,4%
Östergötlands länÖdeshög244235-4%4,6%
Sverige totaltSverige totalt585 676663 45613%6,1%

Mats Forsberg, VD

Print Friendly