Statisticon lanserar befolkningsprognoser.se

– en plats för dig som vill följa befolkningsutvecklingen i Sveriges kommuner

I slutet av februari varje år blir folkbokföringen avseende föregående år tillgänglig. För prognosmakare är detta ett efterlängtat tillfälle då föregående års folkmängd utgör vad som kallas ”startbefolkning” för en prognosperiod. Utifrån denna – och för varje år under en prognosperiod – gör en prognosmakare antaganden om hur många som flyttar till och från samt föds eller dör i kommunen.

I detta vårt första inlägg delar vi med oss av enskilda befolkningsprognoser för Sveriges samtliga kommuner. För första gången erbjuder vi kommuner en möjlighet att jämföra sig med varandra med avseende på befolkningsutveckling. Syftet är att bidra till en sammanhållen bild av hur befolkningen utvecklas i landet.

I dagspressen har vi läst om hur år 2014 blev något av ett rekordår i demografiska sammanhang, inte minst som en följd av en rekordstor inflyttning till Sverige som resulterade i en av tidernas största folkökningar. Vad vi inte vet är om situationen är exceptionell eller om fenomenet är bestående. Detta är såväl ett dröm- som mardrömsläge för prognosmakare och användare. Det är ju ett läge då prognoser verkligen behövs och har stor betydelse.

Till höger hittar du månadens Sverigekarta med prognoser för Sveriges samtliga kommuner. För varje kommun får du förändringen i folkmängd mellan år 2014 och prognosåret 2024. Ytterligare uppgifter finns i den expander- och sorteringsbara tabellen nedan.

Inte helt oväntat förväntas befolkningstillväxten ske i landets storstadsområden. För många inlandskommuner med en redan liten folkmängd, t.ex. Bräcke, Hällefors och Ljusnarsberg förväntas folkmängden minska. Med andra ord kan vi förvänta oss en fortsatt urbanisering. Ett annat sätt att uttrycka sig är att stor blir större och liten blir mindre. Detta under antagandet att den senaste tidens demografiska trender med bl.a. inflyttning till Sverige håller i sig.

Samtidigt – vilket kanske är den mest intressanta iakttagelsen – är att 4 av 5 kommuner förväntas växa, om än i varierande utsträckning.  Av kartan kan vi också se att förändringen i folkmängd inte har en entydig geografisk riktning, även om tillväxt är vanligare i södra delen av landet. Värt att notera är att folkmängden även historiskt har ökat i merparten av landets kommuner med rekordåret 2014 då folkmängden ökade i nästan 9 av 10 kommuner.

Några av landets kommuner förväntas passera den magiska gränsen 100 000 invånare, bl.a. Växjö, Gävle och Sundsvall. Stockholms stad blir en miljonstad under prognosperioden.

Att göra prognoser handlar inte om att tillämpa en känsla eller intuition. Det handlar om att tillämpa stringenta, transparenta och vedertagna prognosmodeller anpassade efter användares specifika behov. Och framför allt handlar prognosarbete om att vara fullständigt öppen och tydlig med de många antaganden som görs. Ju mer transparent en prognos är, desto mer användbar är den. En klok användare ifrågasätter alltid en prognos och strävar efter att förstå dess premisser.

Elva miljoner

Vad skulle hända om vi summerade kommunprognoserna till en riksprognos? SCB:s senaste prognos för 2024 landade på cirka 10,5 miljoner invånare. Statisticon ligger mycket nära under prognosåren 2015-2020. Men med Statisticons ”nedifrån-och-upp-prognos” växer Sverige till 11 miljoner invånare 2024. Skillnaden förklaras av att SCB antar en markant minskad inflyttning till Sverige.

Statisticon har ambitionen att återkomma med ett nytt inlägg varje månad där vi t.ex. tittar på hur försörjningsbördan, barnafödande och dödlighet kan påverka folkmängden i landets kommuner.

Har du synpunkter på eller önskemål om kommande inlägg tar vi mer än gärna emot dessa.

Hur troligt är det att Sveriges kommuner kommer att uppleva en fortsatt befolkningsökning på den nivå som våra trendframskrivningar visar?
Om de slår in, vilka konsekvenser tror du att det skulle få?

 

LänKommunFolkmängd 2004Folkmängd 2014Folkmängd 2024Procentuell förändring 2004-2014Procentuell förändring 2014-2024Ranking
Stockholms länSundbybergs stad33816440906502130471
Stockholms länJärfälla kommun61564707019954215412
Stockholms länSolna stad59098740419416625273
Uppsala länKnivsta kommun13059161052018523254
Stockholms länSigtuna kommun36322440855421221235
Stockholms länHuddinge kommun8768110418512696219226
Skåne länMalmö stad26914231810738636318217
Stockholms länSödertälje kommun804059223511199015218
Stockholms länStockholms stad765044911989110639119219
Stockholms länNacka kommun7871596217116129222110
Stockholms länHaninge kommun713558240799442152111
Stockholms länBotkyrka kommun7583088901106568172012
Östergötlands länFinspångs kommun20993211502535012013
Stockholms länSollentuna kommun588976932583081182014
Skåne länHelsingborgs stad121179135344161816122015
Skåne länLunds kommun101423115968137958141916
Stockholms länNykvarns kommun8328981511585181817
Västra Götalands länStrömstads kommun113731269414954121818
Södermanlands länGnesta kommun9935105131236861819
Stockholms länTäby kommun604226733479027111720
Skåne länLandskrona stad390394357451088121721
Södermanlands länEskilstuna kommun91168100923118192111722
Stockholms länUpplands-Bro kommun213482528729567181723
Örebro länÖrebro kommun126982142618166750121724
Östergötlands länNorrköpings kommun12441013528315772991725
Västra Götalands länGöteborgs stad481410541145628399121626
Stockholms länUpplands Väsby kommun375174181648508111627
Uppsala länUppsala kommun182076207362240259141628
Kronobergs länVäxjö kommun7675586970100707131629
Stockholms länVallentuna kommun268893196937004191630
Kronobergs länMarkaryds kommun9636954911011-11531
Västra Götalands länTrollhättans kommun53154569296563171532
Stockholms länEkerö kommun235942669830736131533
Östergötlands länLinköpings kommun136912151881174778111534
Västra Götalands länHärryda kommun316763629141662151535
Jämtlands länÅre kommun9821105551209671536
Västmanlands länVästerås stad131014143702164551101537
Västra Götalands länPartille kommun332813652841822101438
Gävleborgs länGävle kommun920819831411252271439
Stockholms länNynäshamns kommun246702704130943101440
Stockholms länVärmdö kommun340294054146354191441
Kronobergs länAlvesta kommun18865195032226931442
Västra Götalands länAlingsås kommun357613918844725101443
Dalarnas länSmedjebackens kommun109231071212207-21444
Jönköpings länNässjö kommun29377299073407521445
Södermanlands länSträngnäs kommun305223387838565111446
Skåne länÖstra Göinge kommun139781386415776-11447
Skåne länOsby kommun12625128281458421448
Västra Götalands länBorås stad9888610702212160081449
Jönköpings länJönköpings kommun119927132140150018101450
Skåne länKristianstads kommun75592818269275181351
Gävleborgs länSandvikens kommun36835378334280731352
Västra Götalands länSkövde kommun49856531346011571353
Västra Götalands länUddevalla kommun50068535176048971354
Västra Götalands länLerums kommun362243977144894101355
Hallands länHalmstads kommun879299553210772691356
Uppsala länEnköpings kommun38211411634641481357
Kalmar länKalmars kommun60649646767291771358
Skåne länBjuvs kommun13892148941678071359
Dalarnas länBorlänge kommun46988507155707981360
Skåne länLomma kommun185952294625800231261
Jönköpings länEksjö kommun16571165981859801262
Norrbottens länKiruna kommun23254232412603501263
Södermanlands länNyköpings kommun49575535085990381264
Kronobergs länÄlmhults kommun15421159081780731265
Skåne länBurlövs kommun152951721119255131266
Västra Götalands länMölndals kommun57752629277021591267
Västmanlands länHallstahammars kommun15038155961738641168
Hallands länKungsbacka kommun686967821987187141169
Västmanlands länKöpings kommun24677253762825731170
Västra Götalands länBollebygds kommun79738652961891171
Örebro länLekebergs kommun70617363817541172
Västra Götalands länKungälvs kommun382574233446980111173
Västra Götalands länFalköpings kommun31148321853570531174
Skåne länÅstorps kommun133891506116702121175
Hallands länVarbergs kommun543386042266974111176
Kalmar länNybro kommun198821971421826-11177
Södermanlands länKatrineholms kommun32258332683681031178
Stockholms länLidingö stad414074546550221101079
Södermanlands länVingåkers kommun917889199833-31080
Kalmar länTorsås kommun726369257633-51081
Jönköpings länSävsjö kommun10973111001222511082
Västra Götalands länAle kommun26288284233118981083
Västmanlands länArboga kommun13406136311494721084
Jönköpings länHabo kommun97581111012176141085
Västerbottens länUmeå kommun1093901196131308329986
Värmlands länHammarö kommun1439015256166806987
Jämtlands länÖstersunds kommun5845960495661133988
Skåne länEslövs kommun2974032179351528989
Stockholms länTyresö kommun40605453904955312990
Skåne länBromölla kommun1208012400135363991
Skåne länHässleholms kommun4894550565550433992
Skåne länHöganäs kommun2313525298275189993
Stockholms länNorrtälje kommun5436657568625656994
Dalarnas länFalu kommun5499456896617363995
Kalmar länMörbylånga kommun1340314498157238896
Stockholms länDanderyds kommun3010032295350027897
Norrbottens länBodens kommun282772788730205-1898
Skåne länHöörs kommun1452015770170809899
Kronobergs länUppvidinge kommun951492229981-38100
Södermanlands länTrosa kommun106271186412840128101
Kronobergs länLjungby kommun27004275222978428102
Hallands länLaholms kommun22955237812571448103
Kronobergs länLessebo kommun81988256891418104
Skåne länÄngelholms kommun38140402294341858105
Stockholms länÖsteråkers kommun368674118044405128106
Värmlands länKarlstads kommun81768883509526688107
Uppsala länTierps kommun20061202452182718108
Skåne länSkurups kommun14243151671634168109
Hallands länFalkenbergs kommun39438424334571788110
Blekinge länKarlshamns kommun30847315983403928111
Skåne länTrelleborgs kommun39477429734627798112
Jönköpings länVärnamo kommun32464333343589338113
Skåne länÖrkelljunga kommun950097331045827114
Jönköpings länVaggeryds kommun12660132291420047115
Västra Götalands länSkara kommun18507187472009917116
Dalarnas länAvesta kommun22102220222360107117
Dalarnas länSäters kommun109801088611666-17118
Kalmar länEmmaboda kommun964390099644-77119
Blekinge länSölvesborgs kommun16544169591814337120
Skåne länYstads kommun26898287713075677121
Västra Götalands länStenungsunds kommun227422527527017117122
Västra Götalands länEssunga kommun575055385920-47123
Blekinge länRonneby kommun28283282213014707124
Västra Götalands länUlricehamns kommun22342232442480247125
Västernorrlands länSundsvalls kommun937079733810382947126
Östergötlands länÅtvidabergs kommun118171147212236-37127
Blekinge länKarlskrona kommun61137643486863457128
Skåne länStaffanstorps kommun203942299424506137129
Skåne länKävlinge kommun260242980831735156130
Västerbottens länSkellefteå kommun71786720247666006131
Skåne länVellinge kommun31596341103629086132
Västra Götalands länÖckerö kommun12147126451344846133
Västra Götalands länLidköpings kommun37241387614122046134
Skåne länSvedala kommun18541202482151996135
Örebro länKumla kommun19383210162232286136
Örebro länKarlskoga kommun303433005431919-16137
Norrbottens länLuleå kommun72565759668066256138
Uppsala länHeby kommun137711349014304-26139
Östergötlands länMjölby kommun25326264282801846140
Örebro länHallsbergs kommun154011531516236-16141
Uppsala länÄlvkarleby kommun90419169972016142
Dalarnas länOrsa kommun703168127218-36143
Västerbottens länVännäs kommun85258616912316144
Västernorrlands länÖrnsköldsviks kommun54945552485843616145
Dalarnas länHedemora kommun155061508515953-36146
Värmlands länKils kommun11844118851255806147
Jönköpings länTranås kommun17751184161943146148
Uppsala länHåbo kommun18378200342112495149
Norrbottens länPiteå kommun40830415084372125150
Skåne länSvalövs kommun12973134601417445151
Södermanlands länOxelösunds kommun11273115511216425152
Västra Götalands länLilla Edets kommun12902130311370615153
Östergötlands länMotala kommun42062425564475915154
Skåne länHörby kommun14216149271567355155
Värmlands länKristinehamns kommun23990241142529915156
Gävleborgs länOvanåkers kommun119851143211993-55157
Gävleborgs länHudiksvalls kommun36970369243869705158
Gävleborgs länNordanstigs kommun987294939938-45159
Örebro länLindesbergs kommun23300232692435305160
Östergötlands länSöderköpings kommun14095142681492915161
Kalmar länOskarshamns kommun26300263012750305162
Västra Götalands länMarks kommun33356338873543225163
Västra Götalands länFärgelanda kommun688665026798-65164
Gotlands länRegion Gotland576615725559853-15165
Jämtlands länKrokoms kommun14126146481530945166
Gävleborgs länBollnäs kommun26249263942756714167
Skåne länBåstads kommun14022144191504734168
Västra Götalands länHjo kommun88228885926114169
Blekinge länOlofströms kommun135241303113572-44170
Jönköpings länVetlanda kommun26531266472774104171
Skåne länSjöbo kommun17404184151910964172
Dalarnas länLudvika kommun25782260302699014173
Västra Götalands länTibro kommun10572108641125934174
Östergötlands länVadstena kommun756273937653-24175
Östergötlands länYdre kommun389436603788-64176
Västra Götalands länHerrljunga kommun94179376970303177
Dalarnas länLeksands kommun155041525215774-23178
Västra Götalands länVara kommun160261559716103-33179
Stockholms länVaxholms stad99041132911677143180
Västra Götalands länVänersborgs kommun37105378903904223181
Kronobergs länTingsryds kommun128921219812550-53182
Skåne länTomelilla kommun12561130071337643183
Kalmar länMönsterås kommun132261305713424-13184
Västmanlands länFagersta kommun12231131331349273185
Västerbottens länBjurholms kommun258824512517-53186
Örebro länNora kommun105231035210608-22187
Värmlands länArvika kommun262752577126407-22188
Stockholms länSalems kommun141271614016533142189
Skåne länPerstorps kommun68937174734242190
Västra Götalands länKarlsborgs kommun690567866945-22191
Skåne länKlippans kommun15998167331712252192
Västra Götalands länTöreboda kommun944590729273-42193
Jönköpings länMullsjö kommun71017109726402194
Kalmar länVimmerby kommun155961529715621-22195
Västra Götalands länVårgårda kommun10680110891132242196
Östergötlands länBoxholms kommun52875322542612197
Västmanlands länSala kommun21554219252235222198
Västra Götalands länTranemo kommun118941164011865-22199
Värmlands länGrums kommun942389589128-52200
Gävleborgs länLjusdals kommun195921894919298-32201
Uppsala länÖsthammars kommun217382137421706-22202
Jönköpings länAneby kommun662464266525-32203
Värmlands länÅrjängs kommun97999804994501204
Norrbottens länJokkmokks kommun559950865154-91205
Västra Götalands länTanums kommun12317123461249501206
Västernorrlands länTimrå kommun17859180251822511207
Dalarnas länMora kommun20083200062019301208
Norrbottens länGällivare kommun192041823118388-51209
Dalarnas länGagnefs kommun100911002410108-11210
Västra Götalands länOrust kommun151601505415176-11211
Västmanlands länKungsörs kommun82878269832301212
Västra Götalands länGötene kommun12950130801315711213
Värmlands länSunne kommun136041309913157-40214
Västerbottens länRobertsfors kommun710667246748-50215
Jönköpings länGnosjö kommun981095099532-30216
Västerbottens länNorsjö kommun448341804189-70217
Västernorrlands länHärnösands kommun252732475524799-20218
Västra Götalands länTidaholms kommun12543126171263810219
Västra Götalands länGrästorps kommun579456305635-30220
Västra Götalands länMunkedals kommun103181024310249-10221
Norrbottens länArvidsjaurs kommun689464846487-60222
Östergötlands länKinda kommun995397959793-20223
Värmlands länForshaga kommun114601137911376-10224
Värmlands länEda kommun864684538385-2-1225
Kalmar länVästerviks kommun365663592035609-2-1226
Västra Götalands länMariestads kommun2389723921236920-1227
Värmlands länFilipstads kommun110811061310511-4-1228
Dalarnas länRättviks kommun108641074810615-1-1229
Örebro länDegerfors kommun1010695319405-6-1230
Västernorrlands länSollefteå kommun212071977619501-7-1231
Västra Götalands länÅmåls kommun128231232612153-4-1232
Västra Götalands länDals-Eds kommun494147644694-4-1233
Västmanlands länNorbergs kommun594957195620-4-2234
Gävleborgs länSöderhamns kommun267312545624965-5-2235
Norrbottens länÄlvsbyns kommun877581718013-7-2236
Jönköpings länGislaveds kommun297502873728160-3-2237
Gävleborgs länOckelbo kommun604757655648-5-2238
Östergötlands länÖdeshögs kommun552052405126-5-2239
Skåne länSimrishamns kommun194701890518494-3-2240
Västerbottens länLycksele kommun127851220811933-5-2241
Västra Götalands länLysekils kommun147671429913958-3-2242
Jämtlands länStrömsunds kommun131121187311584-9-2243
Västra Götalands länSvenljunga kommun104681036510099-1-3244
Jämtlands länRagunda kommun589454405298-8-3245
Västerbottens länVindelns kommun577353835242-7-3246
Gävleborgs länHofors kommun1023794319171-8-3247
Västernorrlands länKramfors kommun203831843517882-10-3248
Västra Götalands länSotenäs kommun933689318655-4-3249
Värmlands länSäffle kommun160771533414783-5-4250
Dalarnas länÄlvdalens kommun751570526797-6-4251
Värmlands länMunkfors kommun403936563523-9-4252
Jämtlands länHärjedalens kommun10951102249832-7-4253
Västra Götalands länTjörns kommun1501915135145191-4254
Norrbottens länHaparanda stad1020897769367-4-4255
Östergötlands länValdemarsviks kommun815976577313-6-4256
Dalarnas länVansbro kommun712266946386-6-5257
Kalmar länHultsfreds kommun145911373813091-6-5258
Norrbottens länÖvertorneå kommun524447114480-10-5259
Västra Götalands länMelleruds kommun972889368496-8-5260
Kalmar länHögsby kommun624457825493-7-5261
Örebro länAskersunds kommun114771111910561-3-5262
Västerbottens länNordmalings kommun751170856713-6-5263
Värmlands länTorsby kommun130861199211344-8-5264
Hallands länHylte kommun10432102789697-1-6265
Dalarnas länMalung-Sälens kommun1055799699402-6-6266
Jämtlands länBergs kommun777970676662-9-6267
Södermanlands länFlens kommun165341624215294-2-6268
Västernorrlands länÅnge kommun1082194848897-12-6269
Kalmar länBorgholms kommun111331068110015-4-6270
Norrbottens länKalix kommun176531630715263-8-6271
Västerbottens länStorumans kommun655459555567-9-7272
Västra Götalands länBengtsfors kommun1033595568844-8-7273
Västerbottens länDorotea kommun315627572543-13-8274
Örebro länLaxå kommun626756645216-10-8275
Norrbottens länÖverkalix kommun393334093137-13-8276
Norrbottens länPajala kommun692563035794-9-8277
Värmlands länHagfors kommun134961192110949-12-8278
Västmanlands länSurahammars kommun1024999189106-3-8279
Västra Götalands länGullspångs kommun565352404809-7-8280
Västmanlands länSkinnskattebergs kommun482944344065-8-8281
Västerbottens länVilhelmina kommun742268486211-8-9282
Örebro länHällefors kommun768869366281-10-9283
Värmlands länStorfors kommun456941063717-10-9284
Västerbottens länSorsele kommun295725652321-13-10285
Västerbottens länMalå kommun346431152810-10-10286
Norrbottens länArjeplogs kommun322429072610-10-10287
Västerbottens länÅsele kommun337528382538-16-11288
Jämtlands länBräcke kommun728264635772-11-11289
Örebro länLjusnarsbergs kommun538949134151-9-16290

Mats Forsberg, VD

Print Friendly